Bosna i Hercegovina

Ustavni sud BiH usvojio apelaciju djece i roditelja iz Konjević Polja

Postavlja: Redakcija
Datum objave: 4. aug 2021 @18:43
ID20833

Ustavni sud Bosne i Hercegovine je na sjednici od 23. juna 2021. godine usvojio apelaciju djece i roditelja iz Konjević-Polja.

Utvrdio je da su sudovi Republike Srpske (RS) povrijedili prava apelanata na pravično suđenje, ukinuo presudu Vrhovnog suda RS-a te vratio predmet na ponovno odlučivanje. Vrhovni sud RS-a je dužan da donese novu odluku u roku od 60 dana, saopćilo je Advokatsko društvo “Ademović, Nožica i partneri“.

Apelanti očekuju da Vrhovni sud RS-a ispravi grešku, utvrdi diskriminaciju djece i roditelja iz Konjević-Polja te naloži javnoj vlasti u RS-u aktivnosti radi uvođenja punog prava na obrazovanje na maternjem jeziku nesrpskog stanovništva.

Ustavni sud BiH je utvrdio da je apelantima stavljen pretjeran teret u dokazivanju diskriminacije te da su apelanti ponudili sasvim dovoljno dokaza kojima su potvrdili vjerovatnost postojanja diskriminacije, što tuženo Ministarstvo prosvjete i kulture RS-a nije opovrgnulo.

Ustavni sud je utvrdio da je u Republici Srpskoj problem prije svega što upravni organi tumače propise na diskriminatoran način, pa onemogućavaju nesrpske građane da upotrebljavaju druge zvanične jezike u BiH, osim srpskog, u obrazovnom sistemu.

Ustavni sud BiH smatra svrsishodnim da u vezi s pozivanjem redovnih sudova na član 7. Ustava Republike Srpske, koji govori o službenim jezicima u tom bosanskohercegovačkom entitetu, u kontekstu tvrdnji tog suda da navedeni entitetski ustav ne poznaje bosanski jezik, ukaže na obrazloženje iz Odluke broj U 7/15 u kojoj je citirana odredba Ustava RS-a bila predmet ocjene Ustavnog suda.

Iz citirane odluke, Ustavni sud izdvaja dio: „Osporena odredba, kao što je naglašeno u prethodnim stavovima ove odluke, ne daje pravo javnoj vlasti da određuje ime jezika, već je to isključivo pravo konstitutivnih naroda i Ostalih. Osporena odredba ne zabranjuje pripadnicima Ostalih (kao ni Bošnjacima) da jezik kojim govore zovu bosanski i nadležne vlasti u Republici Srpskoj dužne su im to omogućiti. Javne vlasti u Republici Srpskoj ne mogu osporenu odredbu tumačiti na neustavan način niti mogu određivati ime jezika mimo volje naroda koji ga govori“. (Ustavni sud, Odluka broj U 7/15 od 26. maja 2016. godine, tačka 74, dostupna na internetskoj stranici Ustavnog suda www.ustavnisud.ba).

Fena

Ukoliko smatrate da sadržaj objavljen ovdje krši Vaše autorsko, lično ili drugo pravo ili interes, možete zahtijevati objavu odgovora ili ispravke. Slučaj će biti u najkraćem roku razmotren, a sporni sadržaji biće uklonjeni ili ispravljeni odmah po eventualnom ustanovljavanju istinitosti sadržaja žalbe. Sve pritužbe i prigovore možete slati na e-mail ilijasnet@gmail.com. Materijal poslat na ovu e-mail adresu će se smatrati pravovaljanim. Svi drugi oblici prigovora neće se smatrati relevantnim i portal IlijašNet nema obavezu postupiti po istim.
Stavovi izraženi u tekstu iznad, ukoliko je naveden izvor, ne predstavljaju stavove portala IlijašNet. Komentari na društvenim mrežama ne predstavljaju naše stavove te su odgovornost autora komentara.*
Saopćenja za javnost, dojave, informacije, najave događaja, pitanja i sl. šaljite na e-mail adresu ilijasnet@gmail.com

Povezani članci

Back to top button