Bosna i Hercegovina

Zagađenje zraka među najvećim ekološkim problemima u BiH

Postavlja: Redakcija
Datum objave: 7. feb 2022 @10:51
ID37212

Glavni gradovi zemalja u regiji su već godinama, sa početkom nižih temperatura, u vrhu IQAir liste gradova po zagađenosti zraka.​​​​​​​

“U BiH izvori zagađenja su krupna industrija poput termoelektrana u Tuzli, Kaknju, Ugljeviku, Gacku i željezara u Zenica, koksara u Lukavcu i brojni srednji i mali pogoni drvoprerađivačke industrije. Tu je i grijanje stambenog sektora – mala kućna ložišta i velika ložišta centranog grijanja na ugalj i drvo, saobraćaj – motorna vozila, a posebno vozila sa dizel motorima. Naši zakoni su uglavnom usklađeni sa zakonima EU, međutim njihova loša primjena i pogotovo praktično nepostojeća kaznena politika za zagađivače su u najvećoj mjeri odgovorni za ovakvo stanje”, rekao je Anes Podić iz Udruženja “Eko akcija”.

Mišljenja je da mehanizam okolinskih dozvola uopće nije doveo do poboljšanja stanja u ovoj oblasti. Federalne i kantonalne inspekcije su ostavljene sa nedovoljnim kapacitetima za ovu oblast, i ljudskim i tehničkim.

Kako je kazao, niski su godišnji iznosi koje zagađivači plaćaju Fondu za okoliš na osnovu izmjerenih emisija polutanata.

“Da bi se smanjile emisije industrijski zagađivača potrebna je stroga kontrola postojećih emisija industrijskih zagađivača, uz pooštrenje kaznenih mjera u slučaju nedozvoljenih emisija. Rigoroznom primjenom postojećih zakona, uz strogu kontrolu izdavanja okolišnih dozvola, je potrebno izvršiti destimulaciju ‘prljave’ proizvodnje postojećih industrijskih postrojenja”, istakao je Podić.

Kad je u pitanju grijanje rezidencijalnih objekata, smatra da je potrebno primijeniti najbolje prakse niza evropskih gradova (London, Dublin…) koji su uspješno riješili problem zagađenja zraka putem uvođenja zona kontrolisane dimne emisije, u kojima bi bilo dozvoljeno loženje isključivo certificiranih goriva u certificiranim ložištima (pećima i kotlovima centralnog grijanja), uz rigoroznu kontrolu primjene od strane inspekcija i subvencije za ugrožene kategorije prilikom nabavke certificiranih peći i goriva.

“Potrebno je zabraniti rad toplana na čvrsta goriva u gradovima koji imaju mogućnost snabdijevanja plinom (Sarajevo) ili koji imaju infrastrukturu daljinskog grijanja (Tuzla, Lukavac). Potrebna je stroga kontrola prometa opasnog otpada, koji bi mogao biti upotrijebljen za grijanje (automobilske gume) i stroge kazne za prekršioce”, poručio je Podić.

Kad je u pitanju zagađenje koje dolazi iz sektora saobraćaja, pored obaveznog poboljšanja opsega i kvaliteta javnog gradskog i prigradskog prevoza, mišljenja je da je potrebno napraviti ograničenje prometa vozila u ugroženim gradovima u skladu sa ekološkim normama koje zadovoljavaju njihovi motori putem uvođenja obaveznih naljepnica u boji koje bi se izdavala prilikom registracije motornog vozila, čime bi se u zagađenim mjestima značajno olakšala primjena stalnih ili povremenih ograničenja prometa za vozila koja više zagađuju.

Zagađenje zraka u Beogradu je toliko kompleksno da je nemoguće utvrditi šta je njegov glavni uzrok, to je jedan bosanski lonac u koji je sipano različito zagađenje, pomešano je i čini toksičnu tvorevinu, a nijedan od zagađivača, ni mali ni veliki, nije regulisan i svako se ponaša kako hoće, izjavio je osnivač udruženja Eko straža Bojan Šimišić za AA.

Istakao je da je zagađenje regionalno, da Beograd nije izolovan i da je čak među gradovima sa manjim zagađenjem u Srbiji, uz napomenu da se pomijeranjem ka jugu povećava zagađenje.

Smatra da se “fleka zagađenja” prostire od Sjeverne Makedonije do Mađarske, do granice Srbije sa Rumunijom, do polovine Bosne i Hercegovine, odnosno do Hrvatske, i razlika je samo u koncentraciji suspendovanih čestica u zraku.

Opširnije na linku ovdje.

Ukoliko smatrate da sadržaj objavljen ovdje krši Vaše autorsko, lično ili drugo pravo ili interes, možete zahtijevati objavu odgovora ili ispravke. Slučaj će biti u najkraćem roku razmotren, a sporni sadržaji biće uklonjeni ili ispravljeni odmah po eventualnom ustanovljavanju istinitosti sadržaja žalbe. Sve pritužbe i prigovore možete slati na e-mail ilijasnet@gmail.com. Materijal poslat na ovu e-mail adresu će se smatrati pravovaljanim. Svi drugi oblici prigovora neće se smatrati relevantnim i portal IlijašNet nema obavezu postupiti po istim.
Stavovi izraženi u tekstu iznad, ukoliko je naveden izvor, ne predstavljaju stavove portala IlijašNet. Komentari na društvenim mrežama ne predstavljaju naše stavove te su odgovornost autora komentara.*
Saopćenja za javnost, dojave, informacije, najave događaja, pitanja i sl. šaljite na e-mail adresu ilijasnet@gmail.com

Povezani članci

Back to top button