Zbog rasta minimalne plaće u FBiH poslodavci smanjuju i ukidaju topli obrok
Nakon što je u FBiH povećana visina minimalne plaće, poslodavci su dužni izmijeniti ugovore o radu sa zaposlenicima i isplaćivati im uvećanu plaću. Uvećanjem minimalne plaće porast će i troškovi za doprinose radnicima.
U jednoj zaštitarskoj kompaniji u BiH koja ima više stotina uposlenih povećana je plaća radnicima u skladu sa odlukom Vlade FBiH, ali su s druge strane smanjili su topli obrok radnicima za 50 KM.
Već godinama poslodavci traže smanjenje stopa poreza na doprinose i dohodak što bi omogućilo rast plaća u realnom sektoru. Dok se to ne desi, poslodavci će koristiti sva moguća sredstva da smanje troškove, pa makar to značilo ostaviti radnike bez toplog obroka.
Zastupnica Naše stranke u Parlamentu FBiH Miomirka Melank danas je reagirala na ovakve poteze poslodavaca, a navela je primjer da se od nekih radnika iz sektora uslužnih djelatnosti traži odricanje od toplog obroka.
„Nakon donošenja Uredbe Vlade Federacije FBiH o novoj metodologiji utvrđivanja iznosa minimalne plate, od nekih uposlenica kompanije iz sektora uslužnih djelatnosti zatraženo je da potpišu odricanje od toplog obroka. Početkom februara, i bez njihove saglasnosti, poslodavac je naknadu za topli obrok isključio iz obračuna plate i doprinosa za januar. Riječ je o iznosu od oko 150 KM za koji su radnice i radnici ostali uskraćeni pri obračunu minimalne neto plate koja sada iznosi 543 KM. Poslodavac je u toj kompaniji prekršio zakon, odnosno odredbe Kolektivnog ugovora primjenjivog na sve firme iz sektora trgovine, bez obzira na to da li su članice Udruženje poslodavaca FBiH“, navela je Melank.
Dodaje da su ove odredbe, kojima se zabranjuje diskriminacija svakog prava koje zakon predviđa, u skladu sa Evropskom konvencijom za zaštitu ljudskih prava i sloboda koja je dio Ustava BiH, a koji je ona kao predsjednica Komisije za ljudska prava i slobode, ali i kao zastupnica, dužna da štiti.
„U Parlamentu Federacije ću zahtijevati da se hitno izađe u susret zahtjevima Sindikata trgovine koji će od Ministarstva rada i socijalne politike tražiti eksplicitno proglašavanje obaveznom odredbe o pravu na topli obrok. To će se odnositi na sve kompanije iz sektora trgovine i uslužnih djelatnosti, kao i striktno poštovanje kolektivnih ugovora na snazi.
Takođe je interes radnika i radnica da zajedno sa sindikatom i u saradnji sa postojećim zakonskim mehanizmima, u okviru Ekonomsko-socijalnog vijeća dogovaraju odnose između predstavnika i predstavnica Vlade FBiH, Saveza samostalnih sindikata BiH i predstavnika Udruženja poslodavaca FBiH“, zaključila je Melank.