Zrak sve gori a građani sve ugroženiji, problem na naplatu dolazi budućim generacijama
Redovno smo među najzagađenijim u svijetu po zagađenju zraka, Sarajevo Zenica pa i naš Ilijaš, pokazu nam to sve mjerne stanice.
Tokom boravka vani treba izbjegavati bilo kakve napore. Najugroženije kategorije stanovništva su trudnice, stare osobe i djeca, osobe s respiratornim i srčanim problemima, savjeti su stručnjaka.
Nije nam bilo mrsko raspitati više o činjenicama po pitanju ovog problema a neke od njih vam donosimo ispod.
Glavni zagađivači vazduha su aerosoli, lebdeće čestice raspršene u zraku (dim, čađa, prašina, čestice teških metala i njihovih spojeva, ulje, soli), zatim oksidi ugljika, sumpora i azota, ugljikovodici (na primjer metan, butan, benzen), fotohemijski produkti (na primjer ozon u nižim dijelovima atmosfere), drugi anorganski (sumporna i azotna kiselina, sumporovodik, amonijak) i organski spojevi (organske kiseline, alkoholi), radioaktivne tvari.
Glavni izvori zagađivanja zraka različiti su industrijski procesi, promet, postrojenja za dobivanje energije te spaljivanje šuma, raslinja na poljoprivrednim površinama i raznovrsnog otpada.
Glavne su posljedice onečišćenja i zagađenja zraka staklenički učinak, ozonske rupe, fotohemijski i industrijski smog te kisele kiše, što ugrožava ljudsko zdravlje, cjelokupni život na Zemlji i mnoge proizvode ljudske djelatnosti. Zagađivanje zraka može se smanjiti ili spriječiti uporabom katalitičkih pretvornika i bezolovnoga benzina u automobilima, hvatanjem zagađivala u industrijskim postrojenjima (filtri, ciklonsko odvajanje, ispiralice, precipitatori za taloženje), uporabom obnovljivih izvora energije i smanjenjem njezine potrošnje, uporabom čistijih goriva, recikliranjem otpada i drugim.
Za par godina vidjet ćemo rezultate svega ovoga na plućima stanovništva, a naročito djece. Biti će katastrofalni, dok se pojedinci iz realnog sektora bogate na uštrb našeg zdravlja. Tu su prvenstveno fabrike, pilane i industrija u općem smislu.
Samo nek se ne puca…