
U Biznis centru JU „KSC i Radio Ilijaš“ danas je, u okviru Manifestacije „Ilijaški dani 2026“, svečano otvorena izložba „Reprezentativne i rijetke knjige iz privatne kolekcije Lelo’, koja je privukla veliki broj posjetilaca i ljubitelja knjige.
Prisutne je na početku pozdravila dr. Mirzeta Kašić-Lelo, zahvalivši svima na dolasku i interesovanju za ovu vrijednu kulturnu postavku, naglasivši da je cilj izložbe podijeliti dio bogatstva koje je porodica Lelo godinama s ljubavlju stvarala i čuvala.
O nastanku kolekcije govorio je prof. dr. Suvad Lelo, istakavši da ljubav prema knjizi traje od njegovog najranijeg djetinjstva. Prisjetio se da je kolekcionarstvo započeo skupljanjem stripova, dječije literature i školskih lektira, a da su se kasnije, zajedno s njegovim obrazovanjem i naučnim interesovanjima, zbirci pridružila djela iz naučne fantastike, prirodnih i zdravstvenih nauka, teologije i brojnih drugih oblasti. Naglasio je da svaka knjiga u kolekciji ima svoju priču i predstavlja dio kulturnog, naučnog i historijskog naslijeđa.
Izložba predstavlja izbor od 350 reprezentativnih knjiga, 100 stripova i 25 pisanih romana, izdvojenih iz privatne biblioteke koja broji više od 2.000 knjiga i približno isto toliko primjeraka zabavne literature. Posjetioci mogu pogledati i 50 edukativnih postera koji prikazuju način organizacije privatne biblioteke, bibliotečke oznake, ISBN sistem te podatke o autorima i izdavačima.
Posebnu pažnju izazvali su najstariji i najvrjedniji primjerci zbirke. Među njima se nalaze rijetka teološka djela štampana u Kairu i Istanbulu tokom 19. stoljeća, uključujući izdanja iz 1836, 1843, 1860, 1876. i 1880. godine, kao i vrijedna prirodnjačka djela, među kojima se izdvaja knjiga „Kukci – prirodopisne crtice“ iz 1886. godine. Značajan dio postavke čine i rijetka izdanja iz oblasti zoologije, entomologije, prirodnih i zdravstvenih nauka, devet primjeraka Kur'ana te pravoslavno i katoličko Sveto pismo.
Veliki interes građana pokazao je koliko ovakvi sadržaji obogaćuju kulturni život Ilijaša. Posjetioci su s velikom pažnjom razgledali postavku i razgovarali s autorom kolekcije, potvrđujući da naš grad krije istinsko kulturno bogatstvo koje zaslužuje biti predstavljeno javnosti.
Izložba je još jednom pokazala da se iza predanog višedecenijskog rada i ljubavi prema knjizi krije neprocjenjiva vrijednost za Ilijaš i njegovu kulturnu baštinu, a privatna kolekcija „Lelo“ svakako predstavlja jedno od skrivenih blaga našeg grada.
Posjetite ovu izvanrednu izložbu večeras do 20 sati.
















